DİKİLİ LİMAN VE TURİZM İŞLETMELERİ TİCARET A.Ş.

Dikili Limanının iskele tadilat ve onarımı 2000 yılında tamamlanarak 9 metre genişlikten 15 metre genişliğe, 72 metre uzunluktan 132 metre uzunluğa yükseltilmiş takiben Özelleştirme İdaresi tarafından 10.11.2003 tarihinde Dikili Liman ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş.’ye devredilmiştir.

Dikili Limanı; barınma, yükleme-boşaltma, terminal hizmetleri, kılavuzluk, römorkaj, palamar, gemilere su verme, atık alma, yolcu salonu işletmeciliği, I.S.P.S. kapsamında güvenlik hizmeti, liman sahası dışında kapalı alan depolama gibi hizmetler vermektedir. Yeniden düzenlenen yolcu salonu, gümrük müdürlüğü, gümrük muhafaza amirliği, sahil sağlık teşkilatı ve deniz polisi işlemlerinin hızlı ve çok kısa sürede yapılabilmesi için acentelerin çalışabileceği özel bilgisayar donanımlı ofislerin yer aldığı idari binalarda hizmet verilmektedir.

Limanda, gemilerden katı atık alımı ve su servisi de verilmektedir. En üst teknolojiyle donatılan ve standartlara uygun hizmet kalitesini kendisine prensip edinmiş olan limanda; dökme, torbalı ve paletli yüklere hizmet verilmektedir.

İşletme, yatırımlar sonucunda ithalatçı ve ihracatçı firmalar için liman sahasına 4 km uzaklıkta bulunan kapalı depo ve antrepo (31.500 m2), açık stok sahalarında 22.500 m2’ye yükseltilmiştir. Depolarda stoklama ve paketleme hizmetleri Dikili Liman tarafından yapılmaktadır. Limanda tahmil ve tahliyesi yapılan yük çeşitleri; altın madeni, ayçiçek, buğday, bentonit, dolamit, gübre, kanola tohumu, kil, kömür, mermer, nitrat, perlit, magnezit, seramik, taş/kuarts ve undan oluşmaktadır.

Şirket gücünü yatırımcı yönünden ve güçlü grup yapısından almaktadır. Sağlanan kara ve lojistik desteğiyle sektörde iyi bir yer edinmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde bitkisel gıda ithalat ve ihracat izinleri alınmıştır. Bu izinlerin alınmasının ardından limanın su derinlikleri artırılmış ve gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri sonucunda gübre, ayçiçeği, kanola tohumu, keten tohumu, kömür, seramik, un, buğday gibi ürünlerin limandan başarıyla ithalat ve ihracatı başlatılmıştır.